Taśmowe powitania
 Oceń wpis
   

Z uroczystości podniesienia polskiej flagi w wiosce olimpijskiej wróciłem podniesiony. Bo zawsze to miło, gdy grają na obczyźnie Mazurka Dąbrowskiego i biało-czerwona wędruje na maszt. Być może to po raz ostatni na tych igrzyskach. Ta czarna myśl przeleciała mi przez głowę po wyjściu z briefingu Chińskiej Delegacji Sportowej. Pan Cui Dalin z całego serca zapewniał, że dla 639 chińskich olimpijczyków celem głównym jest „promowanie przyjaznych więzi między wszystkimi krajami i promowanie ducha olimpijskiego”. Zaraz też dodał, że na pierwsze dwa złote medale w strzelaniu i podnoszeniu ciężarów liczy już pierwszego dnia.

Pan Cui ujawnił ponadto kulisy tzw. "Projektu 119". Chodzi o sporty, w których Chińczycy nie odnosili dotąd znaczących sukcesów i zdobyli dotychczas tylko (!) 119 medali. Projekt zakłada, że już w Pekinie nastąpi zwiększenie produkcji medalowej na tym bezsukcesowym odcinku. Z ubolewaniem informuję, że chodzi o te dyscypliny, w których ostatnio odnosiliśmy jakieś sukcesy, a więc pływanie, żeglarstwo, wioślarstwo i kajakarstwo.
Jeśli nie w wioślarstwie i kajakarstwie, to gdzie mamy zdobywać medale? W tenisie stołowym?
O polskie medale będzie niezwykle trudno. Ciśnienie na mieście jest zbyt wysokie, by Chińczycy sobie cokolwiek odpuścili.

Wróćmy jednak do ceremonii podniesienia flagi. Gospodyni wioski Chen Zhili wita serdecznie gości w Domu Atletów. Za jej plecami jest wielki ekran. na którym każde słowo powitania wyświetlone jest w trzech językach: francuskim, angielskim i polskim.
Symbolem tego powitania jest ręcznie malowana patera, którą organizatorzy wręczyli Kajetanowi Broniewskiemu. Najpierw na maszt wędruje flaga olimpijska. Potem wszyscy stają znowu na baczność. Rozbrzmiewa Mazurek Dąbrowskiego. Polska flaga wędruje na szczyt. Kamera pokazuje w dużym zbliżeniu skupione twarze sportowców. Chór dziecięcy śpiewa falsecikiem: jesteśmy jedną rodziną, jesteśmy przyjaciółmi aż do końca.
Gospodarz uroczystości podchodzi do każdej delegacji. To czas na pamiątkowe zdjęcie. Wszystko trwa nie dłużej niż 30 minut. Na koniec panie sprzątaczki zbierają puste butelki i mokrą szmatą przecierają ławeczki.
Przyszedłem do wioski olimpijskiej za wcześnie. To popsuło moje wrażenia z powitania, bo przekonałem się, że to produkcja taśmowa. Gdyby pokazać w skrócie wszystkie wczorajsze ceremonie, obejrzelibyśmy następującą sekwencję: patera, hymn, flaga, falsecik, szmata. Powtórzoną 51 razy.

W podobny sposób chińska telewizja pokazywała wczoraj, jak prezydent Hu Jintao ściska się w Wielkiej Sali Ludu z prezydentami 11 państw, którzy już przybyli na igrzyska. W telewizyjnym przekazie wygląda to jak scena z kabaretu Jana Pietrzaka: klapa, rąsia, buźka, goździk. Do poniedziałku prezydent wyściska kolejnych 70 przywódców. W ramach parytetu równowagi ściskani będą i Putin, i Bush, i Łukaszenko, a kto wie czy nie sam Kim Dzong Il z Korei Północnej.
Żadna gazeta nie napisała tego wprost, ale między wierszami w prasowych informacji czuć pewną satysfakcję: patrzcie, mimo tylu zapowiedzi bojkotu igrzysk, nic z tego wam nie wyszło.
Z drugiej jednak strony, gdyby znaczący przywódcy wolnego świata przyjechali do Chin, to prezydent Hu nie musiałby ogłaszać, że wczorajszy obiad zjadł z prezydentem Kazachstanu Nursultanem Nazarbayevem. Na pewno wolałby, żeby w świat poszła wiadomość, że jadł z kanclerz Niemiec.

Cezary Łazarewicz

Komentarze (0)
Czego nie widać Chiny się uczą

Komentarze

Najnowsze wpisy
2008-08-24 22:45 Grobowa cisza
2008-08-24 15:24 Olimpijski bilans
2008-08-22 17:30 Abstrakcja i rzeczywistość
2008-08-21 17:37 Za Wielkim Murem
2008-08-21 16:46 Czarna data
Najnowsze komentarze
2011-05-21 20:01
biznesforum24h:
Olimpijski bilans
Witam Z przyjemnością muszę stwierdzić ze informacje na Pańskim Blogu są jak najbardziej[...]
2011-03-21 20:39
aep:
Grobowa cisza
Tam gdzie w grę wchodzi duża kasa, krzyczą tylko fanatycy, reszta szuka możliwości zarabiania[...]
2010-01-12 22:48
http://wynikidot.pl:
Grobowa cisza
Jak widac chinczycy doskonale sie organizuja we wlasnym panstwie
2009-12-03 06:38
ugg sale :
Czarna data
UGG boots ,ugg discount ,ugg boots sale,ugg cardy ugg store ,ugg boots online,ugg[...]
2009-11-28 09:07
aion:
Grobowa cisza
www.aion4gold.com
Archiwum
Rok 2008