Grobowa cisza
 Oceń wpis
   

Z kraju płyną pytania, dlaczego bawimy się na stadionach, zamiast pisać o łamaniu praw człowieka w Chinach? Dlaczego nie piszemy nic o Tybecie? Co z prześladowaniami Falun Gong?

W tych sprawach Pekin konsekwentnie milczy. Raz tylko, podczas oficjalnej konferencji Pekińskiego Komitetu Organizacyjnego Igrzysk, Chińczycy poinformowali, że zatrzymano młodych ludzi, którzy rozwiesili transparent na moście.

Wiem, że mnóstwo osób pracuje w dziale promocji igrzysk, to widać każdego dnia. Ale nie potrafię odpowiedzieć, ilu ludzi czuwa, by dziennikarze w Pekinie pisali tylko o sporcie. Ryszard Kapuściński w „Wojnie futbolowej” zauważył, że zwykle nie zdajemy sobie sprawy, jak wiele pracy wkładają władze, by utrzymać ciszę wokół niewygodnych zjawisk.
Przed moim pierwszym hotelem, na chodniku był rozstawiony posterunek policji. A przed tym, w którym śpię teraz zwykle stoi czarny chrysler. Mijam ten samochód każdego ranka i wieczora. Ktoś zawsze siedzi w środku i obserwuje wejścia do dwóch hoteli. Utrzymują, że to dla naszego bezpieczeństwa, by nic nam się nie stało. 

Widziałem przejeżdżające przez miasto kolumny czarnych samochodów z naklejkami Beijing SWAT . Pomyślałem, że może służą do rozbijania manifestacji. Ale przecież w Pekinie nikt nie protestuje, choć oficjalnie jest to dozwolone, byle w wyznaczonym przez władze miejscu i czasie. Nie słyszałem, by ktoś w Pekinie skarżył się na władze, nie widziałem bitych, ani prześladowanych. Spotykam tylko tych uśmiechniętych, zadowolonych z życia, serdecznych i dumnych ze swojej ojczyzny. 

Tylko raz, gdy wchodziłem na plac Tiananmen, pani F. ostrzegła mnie, bym w tę spiekotę nie próbował się przypadkiem polewać wodą z butelki. To niebezpieczne, bo mogą mnie zaraz powalić, przygnieść do ziemi i obezwładnić. Dlaczego? Falun Gong – kilka razy próbowali samospalenia. F. mówi, żeby głośno tej nazwy nie wypowiadać, bo wśród tłumu krążą milicjanci w cywilu. Skąd miałbym wziąć wodę? Przed wejściem na plac wszyscy są sprawdzani, a butelki z wodą rekwirowane. Dla bezpieczeństwa. 

Zapytałem kiedyś studentki C., co się właściwie stało z członkami Falun Gong. Odparła, że zniknęli. Tak jak jej profesor. Pewnego dnia po prostu nie pojawił się na uczelni. Studentom powiedziano, że ktoś go zastąpi, bo profesora już nie będzie. Nikt nie protestował, nikt nie zadawał trudnych pytań. Zniknął, to zniknął. Może kiedyś wróci. 


Nie wiadomo zresztą, gdzie oni znikają. Więzień nie ma. Znajoma Polka, która mieszka w Pekinie od roku, próbowała ustalić gdzie trafiają przestępcy. Niestety bezskutecznie. To dziwne, ale w żadnej gazecie nie znalazłem informacji o procesach, więzieniach, aresztowaniach i rozbojach. W europejskiej prasie dział policyjny czy sądowy – to filary redakcji. W Chinach takie działy nie istnieją. 

Jest jeszcze jedna różnica. Władzy nie można zapytać o nic. Władza przemawia tylko wówczas, gdy sama chce coś zakomunikować. Sama wybiera również media, w których chce coś powiedzieć. Zwykle ma do przekazania podobny komunikat, choć mówi do nas wieloma wynajętymi ustami i długopisami. Teraz np. mówi, że najważniejsze są igrzyska. To ona decyduje, co istnieje, a co nie . Na przykład fraza „Falun Gong” nie istnieje. Przynajmniej w chińskim internecie.
 

Cezary Łazarewicz

Komentarze (5)
Olimpijski bilans
Najnowsze wpisy
2008-08-24 22:45 Grobowa cisza
2008-08-24 15:24 Olimpijski bilans
2008-08-22 17:30 Abstrakcja i rzeczywistość
2008-08-21 17:37 Za Wielkim Murem
2008-08-21 16:46 Czarna data
Najnowsze komentarze
2011-05-21 20:01
biznesforum24h:
Olimpijski bilans
Witam Z przyjemnością muszę stwierdzić ze informacje na Pańskim Blogu są jak najbardziej[...]
2011-03-21 20:39
aep:
Grobowa cisza
Tam gdzie w grę wchodzi duża kasa, krzyczą tylko fanatycy, reszta szuka możliwości zarabiania[...]
2010-01-12 22:48
http://wynikidot.pl:
Grobowa cisza
Jak widac chinczycy doskonale sie organizuja we wlasnym panstwie
2009-12-03 06:38
ugg sale :
Czarna data
UGG boots ,ugg discount ,ugg boots sale,ugg cardy ugg store ,ugg boots online,ugg[...]
2009-11-28 09:07
aion:
Grobowa cisza
www.aion4gold.com
Archiwum
Rok 2008